Pozvánka – Noc múzeí a galérií

Trnavský samosprávny kraj, Vlastivedné múzeum v Galante a Mestské kultúrne stredisko Galanta Vás srdečne pozývajú dňa 18. mája 2019 na podujatie Noc múzeí a galérií v čase od 13:00 do 22:00.
Už od roku 1977 oslavujú múzejníci dňa 18. mája Medzinárodný deň múzeí. Pred 15 rokmi sa na základe francúzskej iniciatívy rozhodli múzeá na celom svete pri tejto príležitosti netradičným spôsobom prilákať širokú verejnosť do svojich expozícií s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.
Vlastivedné múzeum v Galante sa už niekoľko rokov po sebe pripája k celoeurópskemu podujatiu Noci múzeí a galérií realizovanému pod patronátom Rady Európy. Pri tejto príležitosti sme sa opäť snažili pripraviť zaujímavý program na troch miestach v meste, t.j. vo Vlastivednom múzeu v Galante, v renesančnom kaštieli a v neogotickom kaštieli. Našim zámerom pri tvorbe jednotlivých programových blokov bolo osloviť čo najširšiu verejnosť, preto dúfame, že si každý záujemca vyberie niečo pre seba.
Vo Vlastivednom múzeu v Galante o 16:00 slávnostne otvoríme výstavu „SVET MACÍKOV – zázračný svet zberateľky plyšových medvedíkov Anny Szóda“. V múzeu si tak počas celého dňa okrem stálych expozícií návštevníci budú môcť pozrieť viac než 2000 macíkov, starých hračiek, ponoriť sa do sveta rozprávok a fantázie a tí starší možno aj do svojich spomienok na detstvo. Výstavu uvedie zberateľka Anna Szóda a PhDr. Izabela Danterová, kurátorka výstavy. V súvislosti s touto výstavou čakajú detičky v múzeu tvorivé dielne s ilustrátorkou Zuzanou Hlavatou. Pod jej vedením si malí výtvarníci vytvoria vlastné leporelo „Môj macík“. Drobci sa môžu tešiť aj na bábkové predstavenie profesionálnej bábkarky Mariky Kecskés v slovenskom aj v maďarskom jazyku pod názvom „Ako sa z divých zvierat stali domáce“. Navyše všetci návštevníci, ktorí na oblečení budú mať macíka alebo prídu v macíkovom kostýme dostanú sladkú odmenu. Oplatí sa sledovať aj našu FB stránku, kde sme v súvislosti s otvorením výstavy vyhlásili súťaž.
V renesančnom kaštieli okrem komentovanej prehliadky o 13:00 a 14:00 sme si pre mládež a dospelých pripravili netradičnú prednášku pod názvom Štyri ženy – štyri storočia. Prednášať bude PhDr. Anna Jonásová, dlhoročná odborná pracovníčka Okresnej knižnice v Galante a zároveň všestranná propagátorka literatúry, autorka odborných bibliografií, redaktorka. Pani Jónásová sa posledné roky intenzívne venuje dejinám rodu Esterházyovcov. Výsledkom jej vedeckej práce je prvý zväzok knihy Ženy rodu Esterházyovcov vydaný v roku 2014. Už tento rok sa nadšenci dejín a fanúšikovia pani Jónásovej môžu tešiť na jej pokračovanie. Hoci na prednáške sa nová kniha ešte neobjaví, ženské postavy z tejto knihy áno. Budete mať možnosť dozvedieť sa prekvapujúce informácie o humanistke zo 16. storočia, o zakladateľke rodu zo 17. storočia, o bohatej a nešťastnej dáme z 18. storočia a rebelke – herečke z 19. storočia. Prednáška bude obohatená vystúpením žiakov ZUŠ Josepha Haydna a členov v Galante obľúbeného občianskeho združenia FRINGIA z Bratislavy, ktorí okrem prezentovaných šiat z renesancie, baroka, klasicizmu a romantizmu prezradia aj pár zaujímavostí zo zákulisia tejto doby. Na konci prednášky sa môžete tešiť na výuku dobového tanca, ktorý si spolu zatancujeme.
Noc múzeí a galérií v Galante sa ukončí hudobným programom na nádvorí neogotického kaštieľa, ktorého prostredie je ako stvorené pre relax a oddych. Po obhliadke Kodályovej izby a aktuálnej výstavy v galérií si budete môcť pri pive a klobáske vypočuť koncert kapely Zuzany Mikulcovej.
Zuzana Mikulcová spája slovenské texty s pop-soulom a s prvkami elektronickej hudby. Koncom minulého roka vydala svoj druhý štúdiový album s názvom „Dievča“ . Spolupracovala na ňom s producentom a gitaristom Andrejom Hruškom (Lucie Bílá, Celeste Buckingham, Dano Heriban). Album sa dostal do výberu Top najlepších albumov za rok 2018.
Zuzana spolu s kapelou vystúpila už na mnohých významných podujatiach. Minulý rok nahrala s rapperom Vecom a Tonom S. skladbu Tváre slobody k výročiu Nežnej revolúcie, ktorú odprezentovali na Koncerte pre všímavých – ocenenie Biela Vrana. Predstavila sa na koncerte Petra Lipu – 75 rokov v plnom nasadení, v televíznych reláciách Advent 2016, Legendy popu či Zlaté časy. Minulý rok absolvovala úspešné koncertné vystúpenia s Richardom Müllerom. Zuzana spolu s kapelou vystúpila aj na koncertoch Lisy Simone v Slovenskom rozhlase či Jamesa Blunta v NTC.
Ako predkapela sa o 20:00 hod. predstaví miestna formácia pod názvom CUPAU feat. David Strieženec, ktorí Vás covermi známych hitov naladia na koncert speváčky.
Pevne veríme, že Vás program oslovil a aj tento rok oslávite spolu s nami Európsky deň múzeí. Tešíme sa na návštevu!
Vstup na všetky podujatia je ZDARMA. Podujatie sa uskutoční vďaka finančnej podpore mesta Galanta.

Expozície a výstavy počas Noci múzeí a galérií:
RENESANČNÝ KAŠTIEĽ V GALANTE
Expozície: Miestopis Galanty a okolia,
Meštianska bytová kultúra z konca 19. stor.
Výstava: Drahomír Prihel: Sklo a pastely

VLASTIVEDNÉ MÚZEUM V GALANTE
Expozície: Mestská bytová kultúra, Sakrálne pamiatky, Tradičná ľudová kultúra galantského regiónu, Lekáreň, Výtvarní umelci regiónu, Mlyny a mlynárstvo, Archeologická lokalita Gáň-Brakoň
Výstava: Svet macíkov – zázračný svet zberateľky plyšových macíkov Anny Szóda

NEOGOTICKÝ KAŠTIEĽ V GALANTE
Výstava: „ IV. salón členov Federácie fotografov – člena FIAP“
Kodályova izba